3362R-1-202LF
3362R-1-202LF
Bourns
In Stock: 500
Minimum Order: 250
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3362R-1-202
Bourns
Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3362R1202
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3362R-1-202
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    200
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    2 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.6 x 6.99 x 4.7 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C