3360P-1-504LF
Bourns
Res Conductive Plastic POT 500K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.36mm (6.71 X 6.78 X 17.4mm) Pin Panel Mount/Through ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Res Conductive Plastic POT 500K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.36mm (6.71 X 6.78 X 17.4mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Search Keywords: 3360P1504LF
  • Part No:
    3360P-1-504LF
  • RoHS:
    Yes
  • Resistance Value:
    500 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    6.71 x 6.78 x 17.4 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C