3360C-1-502LF
Bourns
Res Conductive Plastic POT 5K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.36mm (6.71 X 6.78 X 17.4mm) Pin Panel Mount/Through Ho ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Res Conductive Plastic POT 5K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.36mm (6.71 X 6.78 X 17.4mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Search Keywords: 3360C1502LF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3360C-1-502LF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    6.71 x 6.78 x 17.4 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C