3345P-1-503
Bourns
Res Wirewound Trimmer 50K Ohm 5% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 5.97mm (11.43 X 5.97mm) Pin Thru-Hole Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3345P1503
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3345P-1-503
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    50 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    5.97 x 11.43 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C