3339P-1-502LF
Bourns
Trimmer Potentiometer - 5K Ohm - 0.5W(1/2W) - 4(Elec)Turn - 7.62 X 6.35mm - Pin - Through Hole.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 3339P1502LF
  • Part No:
    3339P-1-502LF
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.35 x 7.62 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C