3262P-1-503LF
3262P-1-503LF
Bourns
In Stock: 7
Minimum Order: 18
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3262P-1-503
Bourns
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 7.37 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
Search Keywords: 3262P1503
  • Part No:
    3262P-1-503
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    IE
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Number of Turns:
    12(Elec) Turns
  • Resistance Value:
    50 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.35 x 7.37 x 4.7 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C