3224W-1-102E
Bourns
Trimmer Potentiometer - 1K Ohm - 0.25W(1/4W) - 12(Elec)Turns - 4.8 X 3.9 X 5.3mm - J-Hook - Surface Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3224W1102E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3224W-1-102E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    250
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Number of Turns:
    12(Elec) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    4.8 x 3.9 x 5.3 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C