3223W-1-503E
Bourns
Trimmer Potentiometer - 50K Ohm - 0.125W(1/8W) 11(Elec)Turns - 3.9 X 3.52 X 4.16mm - J-Hook - Surface Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
Search Keywords: 3223W1503E
  • Part No:
    3223W-1-503E
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • Resistance Value:
    50 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    3.9 x 3.52 x 4.16 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C
  • Switch Option:
    No
  • Number of Elements:
    1
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 4
Ships today, if you order in Buy all 4 in-stock or the regular minimum order quantity of 250