3223W-1-501E
Bourns
The 3223W-1-501E is a 500 Ω, 3 mm square, multiturn cermet trimming potentiometer designed for surface mount applications.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 3223W1501E
  • Part No:
    3223W-1-501E
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    3.9 x 3.52 x 4.16 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C