3223G-1-502E
Bourns
The 3223G-1-502E is a 5 kΩ, 3 mm square, multiturn cermet trimming potentiometer designed for surface mount applications.
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3223G1502E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3223G-1-502E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Number of Turns:
    11(Elec) Turns
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    3.9 x 5.32 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C