3059L-1-503LF
Bourns
The 3059L-1-503LF is a 50 kOhm, multiturn, cermet trimming potentiometer with RoHS-compliant flexible leads.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 3059L1503LF
  • Part No:
    3059L-1-503LF
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    N/A
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    50 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    33.22 x 4.83 x 8 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C