3048L-4-502
Bourns
Res POT 5K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 2.36mm (56.39 X 6.99 X 8.28mm) Lead Wire Screw Mount
Description +
Search Keywords: 3048L4502
  • Part No:
    3048L-4-502
  • Mounting:
    Screw Mount
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    56.39 x 6.99 x 8.28 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C