3005P-1-502
Bourns
Res Wirewound Trimmer 5K Ohm 10% 1W 20(Elec)Turn 2.54mm (20.55 X 4.06 X 7.87mm) Pin Thru-Hole Tube
Description +
Search Keywords: 3005P1502
  • Part No:
    3005P-1-502
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Number of Turns:
    20(Elec) Tur ns
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    20.55 x 4.06 x 7.87 mm
  • Operating Temperature:
    -65 to 125 °C