2200HT-121-V-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 120uH/80.8uH 15% 1KHz 5A 67mOhm DCR RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 2200HT121VRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    2200HT-121-V-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HN
  • ECCN:
    EAR99
    77
  • Inductance:
    120(OCL)/80.8 uH
  • Type:
    High current
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    12.19 mm
  • Tolerance:
    15 %
  • Technology:
    Toroid
  • Maximum DC Resistance:
    67 mOhm
  • Maximum DC Current:
    5 A