2000-470-V-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 47uH/34.6uH 20% 1KHz 3.2A 64mOhm DCR RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 2000470VRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    2000-470-V-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
  • ECCN:
    EAR99
    360
  • Inductance:
    47(OCL)/34.6 uH
  • Type:
    High current
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    7.37 mm
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Toroid
  • Maximum DC Resistance:
    0.064 Ohm
  • Maximum DC Current:
    3.2 A
  • Protection Style:
    N/A
  • Packaging:
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 18
Ships today, if you order in Buy all 18 in-stock or the regular minimum order quantity of 25