- P260T-S1BF3CB10K
P260T-S1BF3CB10K
BI Technologies/TT Electronics
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm Pin Panel Mount/Through Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: P260TS1BF3CB10K
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:P260T-S1BF3CB10K
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533408050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
840 -
Mounting:Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:Pin
Power Rating:0.5 (1/2) W
Resistance Value:10 KOhm
Tolerance:10 %
Temperature Coefficient:N/A
Dimension:12.7 x 36.6 mm
Operating Temperature:-55 to 125 °C