- AR300KL.25
AR300KL.25
BI Technologies/TT Electronics
10-Turn Wirewound Potentiometer - 5W - 300K ohms ±3% - Linearity: 25%
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: AR300KL25
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:AR300KL.25
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533310000
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
15 -
Mounting:Panel Mount
Number of Turns:10(Elec),10(Mech) Tur ns
Termination Style:Solder
Power Rating:5 W
Resistance Value:300 KOhm
Tolerance:3 %
Dimension:71.81 x 46.03 x 54.76 mm
Operating Temperature:-65 to 85 °C