- 72PR500LF
72PR500LF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (9.53 X 9.53 X 4.75mm) Pin Thru-Hole Box
Description
Search Keywords: 72PR500LF
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:72PR500LF
Power Rating:0.5 (1/2) W
Resistance Value:500 Ohm
Tolerance:10 %
Temperature Coefficient:±100 ppm/°C
Dimension:9.53 x 9.53 x 4.75 mm
Operating Temperature:-55 to 125 °C