- P261P-D1BS3CB100K
P261P-D1BS3CB100K
BI Technologies/TT Electronics
Res Conductive Plastic POT 100K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (31.2 X 12.7 X 19.65mm) Solder Lug Panel Mount
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: P261PD1BS3CB100K
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:P261P-D1BS3CB100K
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533408050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1120 -
Mounting:Panel Mount
Number of Turns:1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:Solder
Power Rating:0.5 (1/2) W
Resistance Value:100 KOhm
Tolerance:10 %
Temperature Coefficient:N/A
Dimension:31.2 x 12.7 x 19.65 mm
Operating Temperature:-55 to 125 °C