The 93PR100KLF is a 100 kOhm, single-turn, 1/2-inch diameter cermet trimming potentiometer.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 93PR100KLF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    BI Technologies/TT Electronics
  • Part No:
    93PR100KLF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    100 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.35 x 12.7 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C