LEDWCD075S070ST
Autec Power Systems
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr - 75W - Fixd: 108 Vdc @ 700mA - Dim: 1-10 Vdc/Resist
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LEDWCD075S070ST
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Autec Power Systems
  • Part No:
    LEDWCD075S070ST
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Style:
    Enclosed
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    1 to 10 Vdc/Resistance
  • Maximum Output Power:
    75 W
  • Output Voltage Range:
    54.0 to 108.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    700 mA (0.7 A)
  • Minimum AC Input Voltage:
    90
  • Maximum AC Input Voltage:
    305
  • Minimum DC Input Voltage:
    Not App
  • Maximum DC Input Voltage:
    Not App
  • Termination Style:
    Wire Leads
  • Input Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Output Connector Type:
    Stripped and Tinned
  • Operating Temperature:
    -35 to 70 °C