- A40-LC-TR-R
A40-LC-TR-R
Assmann WSW Components
Conn DIP Socket SKT 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: A40LCTRR
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Assmann WSW Components
Part No:A40-LC-TR-R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
12 -
Type:DIP Socket
Body Orientation:Straight
Mounting:Through Hole
Gender:SKT
Pitch:2.54 mm
Number of Contacts:40
Maximum Voltage Rating:N/A
Maximum Current Rating:1 A
Operating Temperature:-55 to 105 °C