PT65521L254
APEM Inc.
Switch DIP N.O./N.C. SP4T 4 Segment Wheel 0.15A 24VDC 1.5VA PC Pins 10000Cycles 2.54mm Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PT65521L254
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    APEM Inc.
  • Part No:
    PT65521L254
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Body Orientation:
    Right Angle
  • Actuator Style:
    Segment Wheel
  • Actuator Length:
    4.4 mm
  • Number of Positions:
    4
  • Pole Throw Configuration:
    SP4T
  • Mounting:
    Through Hole
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Contact Rating @ Voltage:
    1.5 A
  • Contact Plating:
    Gold/Nickel
  • Terminal Pitch:
    2.54 mm