- NPC-410-050D-3-L
NPC-410-050D-3-L
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Differential - -50 to 50 PSI - Unamplified output, uncompensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 125 mV - 1 ...
Description
Pressure Sensor - Differential - -50 to 50 PSI - Unamplified output, uncompensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 125 mV - 1.5 mA - -40°C to 125°C - DIP-8, ceramic - Pin (Through hole) - Barbless Port - Male 0.13" (3.23mm) tube, dual