- NPC-410-030G-3-N
NPC-410-030G-3-N
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Vented Gauge - 0 to 30 PSI - Unamplified output, uncompensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 125 mV - 1.5 ...
Description
Pressure Sensor - Vented Gauge - 0 to 30 PSI - Unamplified output, uncompensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 125 mV - 1.5 mA - -40°C to 125°C - DIP-8, ceramic - Pin (Through hole) - Barbless Port - Male 0.13" (3.23mm) tube