- NPC-410-015A-1-L
NPC-410-015A-1-L
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 15 PSI - Unamplified output, uncompensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 125 mV - 1.5 mA ...
Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 15 PSI - Unamplified output, uncompensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 125 mV - 1.5 mA - -40°C to 125°C - DIP-8, ceramic - Pin (Through hole) - Barbless Port - Male 0.13" (3.23mm) tube