- NPC-1220-030D-1-S
NPC-1220-030D-1-S
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Differential - -30 to 30 PSI - Unamplified output, compensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 50 mV - 1.23 ...
Description
Pressure Sensor - Differential - -30 to 30 PSI - Unamplified output, compensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 50 mV - 1.235 VDC - -40°C to 125°C - DIP-8, ceramic - Pin (Through hole) - Barbless Port - Male 0.12" (3.04mm) tube, dual