- NPC-1210-100D-3-S
NPC-1210-100D-3-S
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Differential - -100 to 100 PSI - Unamplified output, compensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 100 mV - 1 ...
Description
Pressure Sensor - Differential - -100 to 100 PSI - Unamplified output, compensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 100 mV - 1.5 mA - -40°C to 125°C - DIP-8, ceramic - Pin (Through hole) - Barbless Port - Male 0.13" (3.23mm) tube