- NPC-1210-050A-3-S
NPC-1210-050A-3-S
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 50 PSI - Unamplified output, compensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 100 mV - 1.5 mA - ...
Description
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 50 PSI - Unamplified output, compensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 100 mV - 1.5 mA - -40°C to 125°C - DIP-8, ceramic - Pin (Through hole) - Barbless Port - Male 0.13" (3.23mm) tube