RUC-2022-26-5120-KL
Altech
Power Relay 120VAC 40A DPST(38.6x36.1x45.5)mm Socket
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RUC2022265120KL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Altech
  • Part No:
    RUC-2022-26-5120-KL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PL
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    120 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPST
  • Mounting:
    Socket
  • Termination Style:
    Connector
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C