56.OA69.2400S
Altech
Electromechanical Relay 24VDC 820Ohm 8A DPDT (29x13x25.5)mm THT Safety Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 56OA692400S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Altech
  • Part No:
    56.OA69.2400S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Type:
    Safety Relay
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Coil Current:
    29.27 mA
  • Coil Resistance:
    820 Ohm
  • Dimension:
    29 x 13 x 25.5 mm
  • Operating Temperature:
    -20 to 85 °C
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Contact Form:
    2 Form C
  • Maximum Current Rating:
    8 A