SPPB110300
Alps Electric
Switch Detector N.O. SPST Plunger Solder Lug 0.1A 30VDC Screw Mount Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SPPB110300
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Alps Electric
  • Part No:
    SPPB110300
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Actuator Style:
    Plunger
  • Total Travel:
    6.25 mm
  • Operating Force:
    0.35 N
  • Maximum Current Rating:
    0.1@30VDC A
  • Mounting:
    Screw Mount
  • Terminal Type:
    Solder
  • Electrical Life:
    50000 Cycles
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C