1557-BLUE-1000
Alpha Wire
The 1557-BLUE-1000 is a 16 AWG hook-up wire featuring a stranded tinned copper conductor and blue PVC insulation.
Description +
Search Keywords: 1557BLUE1000
  • Part No:
    1557-BLUE-1000
  • Alias/AKA:
    1557-BL001
    EAR99
    1
  • Size:
    16 AWG
  • Bunch Stranding:
    26x30
  • Cable Diameter:
    2.33 mm
  • Maximum Voltage Rating:
    1000 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 80 °C