1553-WH/BLUE-1000
Alpha Wire
Hook-up Wire 20AWG 1.72mm Tinned Copper - White/Blue - 1000V - 304.8m (1000ft)/Spool
Description +
Search Keywords: 1553WHBLUE1000
  • Part No:
    1553-WH/BLUE-1000
  • Alias/AKA:
    1553-WU001
    EAR99
    5
  • Size:
    20 AWG
  • Bunch Stranding:
    10x30
  • Cable Diameter:
    1.72 mm
  • Maximum Voltage Rating:
    1000 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 80 °C