TS154-6C-24VDC
Allied Controls
Electromechanical Relay 24VDC 1.275KOhm 2A 6PDT Plug-In DC Cradle Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TS1546C24VDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Allied Controls
  • Part No:
    TS154-6C-24VDC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    6PDT
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Mounting:
    Connector
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Dimension:
  • Termination Style:
    Solder
  • Coil Current:
    18.82 mA