T362-4C-12VDC
Allied Controls
Electromechanical Relay 12VDC 166Ohm 2A 4PDT Plug-In General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: T3624C12VDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Allied Controls
  • Part No:
    T362-4C-12VDC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Latching Single Coil
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Mounting:
    Connector
  • Operating Temperature:
    -55 to 71 °C
  • Dimension:
    N/A
  • Termination Style:
    Solder
  • Coil Current:
    72 mA