AF16-30-10-13
ABB
ABB-CONTACTORS,OLS,MMPS - AF RANGE, (9-38), 3-POLE
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AF16301013
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ABB
  • Part No:
    AF16-30-10-13
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • COO:
    FR
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Maximum Current Rating:
    30 A
  • Contact Arrangement:
    4PST-NO
  • DC Coil Voltage:
    100 to 250 V
  • AC Coil Voltage:
    100 to 250 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    690 V