PT10MV10-103A2020
Piher-Amphenol
10mm Carbon - Through Hole - Potentiometer - Vertical Adjust - 1k Ohm - Linear Taper - 0.15W - 20% Bulk - brass leads
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PT10MV10103A2020
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Piher-Amphenol
  • Part No:
    PT10MV10-103A2020
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    SP
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Mounting:
    Through Hole11434
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin11449
  • Power Rating:
    0.15 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    2011450%
  • Temperature Coefficient:
    ±300 ppm/°C
  • Dimension:
    10.311440mm
  • Operating Temperature:
    -25 to 70 °C