N6L50T0C-203-3030
Piher-Amphenol
6mm Trimmer Potentiometer - Carbon - 50K Ohms 30% - 0.1W - Linear Taper - Lay Down Adjust - Through Hole - Reel -25°C to +70 ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
6mm Trimmer Potentiometer - Carbon - 50K Ohms 30% - 0.1W - Linear Taper - Lay Down Adjust - Through Hole - Reel -25°C to +70°C
Search Keywords: N6L50T0C2033030
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Piher-Amphenol
  • Part No:
    N6L50T0C-203-3030
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    SP
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole11434
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin11449
  • Power Rating:
    0.1 (1/10) W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    3011450%
  • Temperature Coefficient:
    ±300 ppm/°C
  • Dimension:
    6.4 x 8.7 x 7.611440mm
  • Operating Temperature:
    -25 to 70 °C