TRIO-PS/1AC/24DC/20
Phoenix Contact
Primary-switched TRIO POWER power supply for DIN rail mounting, input: 1-phase, output: 24 V DC/20 A
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TRIOPS1AC24DC20
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Phoenix Contact
  • Part No:
    TRIO-PS/1AC/24DC/20
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • AC Input Voltage:
    85 to 264 V
  • Family:
  • Efficiency:
    91 %
  • DC Input Voltage:
    N/A
  • Dimension:
    152.5 x 115 x 130 mm