REL-MR-110DC/21-21
Phoenix Contact
Plug-in miniature power relay - with power contact - 2 PDTs - input voltage 110 V DC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RELMR110DC2121
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Phoenix Contact
  • Part No:
    REL-MR-110DC/21-21
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    AT
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    110 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    8 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    26.6 KOhm