PSR-PC50-1NO-1DO-24DC-SC
Phoenix Contact
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PSRPC501NO1DO24DCSC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Phoenix Contact
  • Part No:
    PSR-PC50-1NO-1DO-24DC-SC
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Coil Suppression Diode:
    No
  • Coil Current:
    65 mA
  • Led Indicator:
    Yes
  • Maximum Current Rating:
    5 A
  • Contact Material:
    Silver Alloy/Gold
  • Family:
  • Product Weight:
    221.1 g
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Operate Time:
    30 ms
  • Maximum DC Switching Voltage:
    125 V
  • Type:
    Coupling Relay
  • Push to Test Button:
    No
  • Operating Temperature:
    -20 to 55 °C
  • Number of Terminals:
    17
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Mounting:
    DIN Rail
  • Maximum AC Switching Voltage:
    250 V