PLC-RSC-12DC/21/EX
Phoenix Contact
PLC-INTERFACE - consisting of DIN-rail-mountable basic terminal block in 6.2 mm with screw connection and plug-in miniature re ...
Description +
PLC-INTERFACE - consisting of DIN-rail-mountable basic terminal block in 6.2 mm with screw connection and plug-in miniature relay with 6 A power contact - 1 changeover contact - 12 V DC input voltage. Approved according to ATEX/IECEx (Zone 2) and Ex Zone Class I - Div. 2.