PLC-RPT-24DC/21/EX
Phoenix Contact
PLC-INTERFACE - consisting of DIN-rail-mountable basic terminal block in 6.2 mm with Push-in connection and plug-in miniature ...
Description +
PLC-INTERFACE - consisting of DIN-rail-mountable basic terminal block in 6.2 mm with Push-in connection and plug-in miniature relay with 6 A power contact - 1 changeover contact - 24 V DC input voltage. Approved according to ATEX/IECEx (Zone 2) and Ex Zone Class I - Div. 2.