PLC-BSC-230UC/21-21
Phoenix Contact
14 mm PLC basic terminal block with screw connection - without relay or solid-state relay - for mounting on DIN rail NS 35/7,5 ...
Description +
14 mm PLC basic terminal block with screw connection - without relay or solid-state relay - for mounting on DIN rail NS 35/7,5 - 2 PDTs - input voltage 230 V AC/DC
Search Keywords: PLCBSC230UC2121
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Phoenix Contact
  • Part No:
    PLC-BSC-230UC/21-21
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Type:
    PLC Terminal Blocks
  • Mounting:
    T DIN Rail
  • Gender:
    N/A
  • Termination Method:
    Screw
  • Pitch:
    N/A
  • Maximum Voltage Rating:
    230,230 VDC|VAC
  • Maximum Current Rating:
    6 A
  • Wire Size:
    14-26 AWG
  • Operating Temperature:
    -20 to 55 °C