PLC-BPT-120UC/21
Phoenix Contact
6.2 mm PLC basic terminal block with push-in connection - without relay or solid-state relay - for mounting on DIN rail NS 35/ ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
6.2 mm PLC basic terminal block with push-in connection - without relay or solid-state relay - for mounting on DIN rail NS 35/7,5 - 1 PDT - input voltage 120 V AC/DC
Search Keywords: PLCBPT120UC21
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Phoenix Contact
  • Part No:
    PLC-BPT-120UC/21
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    PLC Terminal Blocks
  • Mounting:
    T DIN Rail
  • Gender:
    F
  • Termination Method:
    N/A
  • Pitch:
    N/A
  • Maximum Voltage Rating:
    120 VDC