- PV10-8LF-D
Description
Locking Fork Terminal, vinyl insulated, funnel entry, butted seam, 12- 10 AWG, #8 stud size, bulk package.
Product Highlights:
- Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
- Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
- UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
- UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
- ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.