PN14-8LF-C
Panduit
Locking Fork Terminal, nylon insulated, 18 - 14 AWG, #8 stud size, standard package.
Description +
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.