H200X084H1T-2
Panduit
The thermal transfer military grade printable heat-shrink label in white is two-sided with a 1/2" (12.7 mm) diameter and made ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The thermal transfer military grade printable heat-shrink label in white is two-sided with a 1/2" (12.7 mm) diameter and made of 3:1 flattened polyolefin. It is 2.0" wide and 0.84" high (50.8 x 21.3 mm). The heat-shrink sleeve is designed to provide a clear, reliable, and durable way to identify wires and cables. The sleeve has 1 label per row and 500 labels per roll. Heat-shrink labels are mounted on a plastic carrier and offer crisp, clear legends with superior readability for quick and easy label production in all label formats, including thermal transfer and dot matrix printable.