DNF18-110FIB-E
Panduit
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is fully insulated in a red, nylon housing. It has a tab size of 0.110 x 0.032" (2.8 x 0.8 mm) and supports a wire range of 22-18 AWG (0.5-1.0 mm²). It is 0.71" (18.0 mm) long and 0.19" (4.8 mm) wide. The disconnect has a funnel entry barrel configuration and a butted seam barrel. It comes in bags of 20.